Odpowiedź na każde pytanie o seksualność zaczynające się od „Dlaczego”

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
KzP zdjęcia do artykułów (2)

Kiedy dzieci osiągają wiek dwóch lat zaczynają zadawać pytanie, którego nigdy nie przestaną zadawać: Dlaczego? Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, musisz stawić czoła niekończącym się pytaniom Dlaczego”. Dlaczego muszę tak wcześnie chodzić spać? Dlaczego muszę jeść brukselkę? Dlaczego musisz iść do pracy? Dlaczego on dostał więcej pizzy ode mnie? Dlaczego nie mogę prowadzić samochodu?

Niektórzy rodzice zmęczeni tymi pytaniami zbywają je typowym: „Bo ja tak mówię!”. Ta odpowiedź nie jest zbyt satysfakcjonująca dla dziecka, niezależnie od wieku. Prawdę mówiąc, nie jest też zbyt satysfakcjonująca dla nas jako dorosłych.

W mojej służbie, ciągle spotykam się z pytaniami „Dlaczego”. Dlaczego mam czekać z seksem do ślubu? Dlaczego Bóg miałby się przejmować tym, że dwóch mężczyzn bierze ślub? Dlaczego oglądanie pornografii to coś złego? Dlaczego mam pozostać w nieszczęśliwym małżeństwie? Niestety w odpowiedzi na te pytania my również zazwyczaj uciekamy do standardowego: Ponieważ Bóg tak powiedział”. Nawet są naklejki na zderzak i plakietki wzmacniające tę ideę: Bóg tak powiedział, ja w to wierzę i koniec tematu!”.

Bóg stworzył nas jako istoty rozumne, które szukają odpowiedzi na pytania „Dlaczego”. Oczywiście są sytuacje, kiedy trzymamy się wiary i ufamy Bogu, mimo że nie rozumiemy przyczyny. Jednak Bóg jest mądrym rodzicem i często daje nam wytłumaczenie. Istnieje powód, dlaczego seksualność ma znaczenie i dlaczego każda seksualna kwestia jest istotna w duchowej rzeczywistości.

Odpowiedź na każde pytanie o seksualność zaczynające się od „Dlaczego” zawarta jest w tej prawdzie: Bóg celowo stworzył naszą seksualność jako potężną metaforę Jego przymierza miłości z nami.

Wszystko, co Bóg stworzył dla nas na ziemi, ma duchowe znaczenie i ma nam coś o Nim objawić. Nasza seksualność została celowo stworzona jako święty symbol – analogia odzwierciedlająca Bożą miłość do nas. W całym Piśmie Świętym złączenie się w „jedno ciało” poprzez współżycie w małżeństwie, niewierność małżeńska i niemoralność seksualna używane są jako obrazy, które mają pomóc opisać relację Chrystusa z Kościołem i skierowane do nas wezwanie do wierności w naszym przymierzu z Bogiem.

W praktyce doświadczamy tych powiązań w naszym życiu na trzy sposoby:

  1. Pociąg seksualny zaprasza nas do dążenia do przymierza. Nasze ciała przypominają nam, że nie zostaliśmy stworzeni do bycia samemu. Pociąg seksualny nie jest czymś złym! Mimo że może nas prowadzić do pokus i grzechu, Bóg dał nam pociąg seksualny jako przypomnienie, że zostaliśmy stworzeni do miłości. Nasze romantyczne i seksualne pragnienia popychają nas nie tylko do aktywności seksualnej, ale także do dążenia do przymierza. Zostaliśmy stworzeni do czegoś więcej niż przelotne znajomości; zostaliśmy stworzeni do oddanej miłości, zobowiązania i intymnego poznania. Również duchowo nie zostaliśmy stworzeni do samotności. Bóg zaprasza Cię do przymierza, do wiecznej relacji z Nim, obiecując, że nigdy nie zostaniemy oddzieleni od Jego miłości, jeśli zaufamy Jezusowi Chrystusowi.

  2. Intymność seksualna jest celebracją przymierza. Seks w małżeństwie jest fizycznym sposobem celebrowania przysięgi małżeńskiej. Intymność seksualna w małżeństwie pod pewnymi względami jest podobna do sakramentu. Fizycznie oddajemy sobie nawzajem nasze ciała w nieskrępowany i namiętny sposób, odzwierciedlając to, jak ślubowaliśmy sobie nasze całe życia. Intymność seksualna w swojej naturze symbolizuje to, jak nieskrępowana i pełna pasji ma być intymna relacja z Bogiem i to, jak wymaga oddania całego siebie.

  3. Wierność seksualna jest obietnicą przymierza. Największym wezwaniem dla małżeństwa jest wierność. Złamanie przysięgi jest prawdziwą tragedią i powoduje ogromne cierpienie. Rozpacz z powodu złamanej przysięgi i zdrady seksualnej jest metaforą dla duchowego zerwania naszego przymierza z Bogiem.

Kiedy myślimy o seksualności lub mamy pytania z nią związane, musimy pamiętać o znaczeniu tej duchowej metafory. To powód, dlaczego…  dlaczego intymność seksualna jest zarezerwowana dla przymierza małżeńskiego, dlaczego męskość i kobiecość jest istotna, dlaczego seks obecnie wiąże się z taką walką duchową i dlaczego warto dążyć do integralności seksualnej i uzdrowienia w tej sferze.

W Liście do Efezjan 5:21-33 Paweł bezpośrednio łączy małżeństwo i intymną relację „jednego ciała” pomiędzy mężem i żoną jako odzwierciedlenie relacji Chrystusa i Kościoła. Paweł mówi, że jest to tajemnica”, co oznacza, że nie możemy pojąć w pełni tej metafory. Jednak nauczanie Pawła w tym fragmencie i odniesienia w całym Piśmie Świętym przypominają nam, że seksualność i małżeństwo zostały stworzone przez Boga, aby uczyć nas o Jego miłości, Jego staraniach, Jego wierności i Jego pasji do swojego ludu.

Przeczytaj artykuł w oryginale: link 
Tłumaczenie: Asia Serkowska 
Korekta: Aleksandra Pestka & Gosia Burdzy