Jak przezwyciężyć uczucia i żyć zgodnie z prawdą

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
KzP zdjęcia do artykułów (4)

Kilka lat temu odbyłam rozmowę, której nigdy nie zapomnę. Utkwiła mi w głowie i za nic nie chciała odejść! Jakoś tak się stało, że znajomy i ja zaczęliśmy rozmawiać o Bogu, Biblii i osobistych sprawach, którym jesteśmy oddani.

Wyjaśnił mi swoją koncepcję bycia pełnym pasji na punkcie Jezusa.

Powiedział mi, że lubi przebywać na duchowych wzlotach, aby utrzymać swoje podekscytowanie Bogiem i Biblią. Uczestniczy również w wielu konferencjach, słucha radosnej muzyki chrześcijańskiej i robi rzeczy, które pobudzają jego emocje.

Choć wierzę, że intencje miał dobre, to jednak uważam, że w jego planie czegoś brakowało.

Po rozmowie z nim miałam kilka poważnych przemyśleń. Nie zgadzałam się z jego logiką i chciałam uporządkować swoje myśli na ten temat.

OTO CO MI PRZYSZŁO DO GŁOWY:

Jesteśmy z każdej strony zachęcani do życia według naszych uczuć: „Podążaj za swoim sercem”, „Rób to, co wydaje Ci się właściwe”, „Słuchaj swojego wewnętrznego głosu”.

Są to treści, którymi karmi nas nasza kultura. Mogą brzmieć dobrze, ale są sprzeczne z tym, jak Bóg chce, abyśmy żyli.

NIGDZIE W BIBLII NIE ZNAJDZIEMY, ŻE BÓG POWIEDZIAŁ „JEŚLI MASZ OCHOTĘ”.

Na przykład, Biblia nie mówi: „Czcij ojca i matkę… jeśli i kiedy masz na to ochotę”. Biblia daje polecenie bez żadnych „kruczków” czy możliwości rezygnacji.

Dlatego relacja z Bogiem oparta wyłącznie na uczuciach jest moim zdaniem bardzo problematyczna. Uczucia przychodzą i odchodzą, ale prawda pozostaje na zawsze.

Zamiast być kobietami, które opierają swoją relację z Bogiem na „uczuciach”, żyjąc od jednego duchowego wzlotu do drugiego, bądźmy kobietami, które:

  • Opierają swoje relację z Bogiem na prawdzie.
  • Zagłębiają się w Słowo Boże każdego dnia, bez względu na to, jak się czują.
  • Studiują i wzrastają w zrozumieniu Słowa Bożego, nawet gdy ich harmonogram jest zapchany po brzegi.
  • Wybierają bycie pełną pasji na punkcie Biblii, ponieważ wiedzą, że to jest dla nich najlepsze.

Chcę być taką kobietą. A ty?

Jeśli odpowiedziałaś „tak”, oto cztery wskazówki, które pomogą ci stać się pełną pasji na punkcie Słowa Bożego, nawet gdy nie do końca to czujesz.

1. WYZNACZAJ SOBIE OSOBISTE CELE.

Często nie robimy postępów, ponieważ nie mamy celu. Jestem zdumiona, jak bardzo jestem pilna, kiedy stawiam sobie cele, do których dążę. Zamiast czekać, aż poczujesz, że chcesz czytać Biblię, wyznacz sobie jakiś cel i dąż do niego.

Oto kilka pomysłów:
Chcę codziennie spędzać piętnaście minut, rozważając Słowo.
Chcę przeczytać cały Nowy Testament w tym roku szkolnym.
Chcę zapamiętać Psalm 1.

2. ZNAJDŹ ZAUFANĄ OSOBĘ.

Nie próbuj utrzymywać motywacji na własną rękę. Znajdź kogoś, kto pomoże ci być odpowiedzialnym za realizację swoich celów. Posiadanie kogoś, kogo możesz zapytać o swoje życie duchowe jest ogromnie ważne.

3. ZNAJDŹ GRUPĘ BIBLIJNĄ.

Sama czuję się bardzo pobłogosławiona moją grupą biblijną. Należę do BSF (Bible Study Fellowship) i uwielbiam to! Uwielbiam rozmowy, odpowiedzialność, nauczanie i sposób, w jaki jestem zachęcana do zagłębiania się w Słowo i drążenia w nim. Bardzo polecam znalezienie grupy, która pomoże ci studiować Słowo. Jeśli masz w swojej okolicy taką grupę, zachęcam, aby ją odwiedzić.

4. POZWÓL PRAWDZIE SIEBIE PROWADZIĆ.

Nie opieraj swojej relacji z Bogiem wyłącznie na uczuciach. Mogę ci zagwarantować, że przed tobą będą dni, w których nie będziesz miała ochoty budzić się i czytać Biblii. Jeśli będziesz żyła uczuciami, twoja relacja z Bogiem ucierpi. Wybierz życie według prawdy! Zdecyduj się wstać rano i szukać Bożego oblicza pomimo tego, jak się czujesz.

Oto werset, który warto powtarzać samej sobie, gdy nie czujesz chęci do czytania Pisma Świętego:

„Boże! Tyś jest Bogiem moim; z poranku cię szukam; pragnie cię dusza moja, tęskni po tobie ciało moje w ziemi suchej i upragnionej, w której nie masz wody” (Ps. 63:2).

Kiedy budzisz się rano i nie masz ochoty czytać Biblii, recytuj ten werset i uczyń go wołaniem swojego serca.


A CO Z TOBĄ?

Co robisz, gdy nie czujesz pasji na punkcie Bożego Słowa? Czy podążasz za swoimi uczuciami, czy żyjesz według prawdy?

Którą z tych czterech wskazówek chciałabyś już dziś wdrożyć do swojego życia?

Przeczytaj artykuł w oryginale: link 
Tłumaczenie: Honorata Bilaoen
Korekta: Monika Mrotek