Jak poznać Bożą wolę dla Twojego życia

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
KzP zdjęcia do artykułów (3)

Spośród wszystkich kwestii związanych z chrześcijańskim życiem, niewiele z nich przykuwa większą uwagę niż poznanie Bożej woli dla naszego życia. Wielu wierzących, a zwłaszcza młodszych, zadręcza się nad tym, aby poznać, co Bóg chce, by robili i jak mają przeżyć swoje dni. Wielu skłania się ku niskim formom mistycyzmu, tęskniąc za znakiem z nieba lub jakimś słowem w swoim sercu. Wielu żyje z wahaniem, zastanawiając się, czy nie przegapili boskiego przewodnictwa i czy nie doświadczają teraz gorszej Bożej drogi. Niektórzy kończą na tym, że prawie nic nie robią z obawy przed wyborem niewłaściwej rzeczy. 

Ale moim zdaniem wielu ludzi błędnie postrzega kwestię poznania Bożej woli. Nie chodzi o to, że Bóg nie ma dla ciebie żadnego planu. Nie chodzi o to, że Bóg chce, abyś chodził bez żadnej pewności, czy żyjesz życiem, które Go czci i podoba Mu się. Chodzi raczej o to, że Bóg nie chce, abyś odsunął zasłonę Jego ukrytej woli. Zamiast tego Bóg chce, abyś odpowiadał na prowadzenie Jego objawionej woli. Ogólnie rzecz biorąc, gdy Pismo Święte, opatrzność i pragnienie zbiegają się, możesz iść naprzód, będąc pewnym, że wykonujesz Bożą wolę. Jeśli w tym punkcie zbieżności istnieje wiele opcji, możesz śmiało wybrać którąkolwiek z nich i ufać, że Bóg cię pobłogosławi.

Jest jeszcze jeden klucz do poznania i czynienia woli Bożej, a jest nim to, że twoja największa uwaga powinna być zawsze skupiona na tym, co jest wyraźnie Jego wolą w tej chwili. Lepsze od skupiania się na tym, co Bóg może mieć dla ciebie za rok lub za dziesięć lat, jest robienie tego, co Bóg przygotował dla ciebie dzisiaj. Bo chociaż Boża wola na przyszłość może być trudna lub niemożliwa do określenia, to Jego wola na dzień dzisiejszy zazwyczaj nie jest.

Chociaż możesz się modlić o to, czy Bóg chce, abyś się ożenił, to teraz jest pewne, że chce, abyś w pełni wykorzystał możliwości i odpowiedzialności, które wynikają z singielstwa.

Choć może modlisz się żarliwie, by dowiedzieć się, jaką karierę Bóg ma dla ciebie, teraz wyraźnie widać, że Bóg chce, byś poświęcił się swoim studiom.

Być może zastanawiasz się, czy powinieneś pójść do seminarium, to teraz jasne jest, że Bóg chce, abyś wzrastał w pobożnym charakterze i przejawiał go w lokalnym kościele.

Znieważamy Boga, gdy skupiamy się na jutrzejszej wierności kosztem dzisiejszej.

Możemy się jeszcze bardziej zagłębić w ten temat. Na pewno słyszeliście, że wszyscy chcą zmieniać świat, ale nikt nie chce zmywać naczyń. Mamy tendencję do skupiania się na dużych sprawach, zaniedbując małe. A przecież życie toczy się w chwili i w drobiazgach. Wola Boża jest tak drobna, jak wyrażanie miłości przez powiedzenie mamie „Pozwól mi pozmywać dzisiaj naczynia” lub wyrażanie pokory przez podejście do przyjaciela i powiedzenie mu: „Muszę cię przeprosić”. Wyraża się we włożeniu dodatkowego wysiłku, aby obsłużyć zrzędliwego klienta, w podejściu osoby, która stoi samotnie po nabożeństwie, w dzieleniu się ewangelią z nieznajomym w momencie, gdy jesteś pewny, że jest to najwłaściwsza rzecz do zrobienia. Kiedy uczysz się przyjmować Bożą wolę w małych sprawach, przygotowujesz się do wypełniania jej w dużych dziełach.

Jeśli będziesz wierny, by czynić wolę Bożą w każdej chwili, to w końcu będziesz czynił wolę Bożą przez całe życie.

Faktem jest, że życie to ciąg dni, a dni to ciąg chwil. Chociaż możesz nie mieć całkowitej jasności co do tego, co Bóg chce dla ciebie zrobić za miesiąc, rok czy dekadę, rzadko kiedy trudno jest rozeznać, co Bóg chce dla ciebie zrobić właśnie teraz. Mężczyzna, który jest wierny, by czcić Boga w każdej chwili, nie może powiedzieć, że zmarnował swoje życie, a kobieta, która stara się robić to, co Bóg uczynił jasnym w ciągu jednego dnia, nigdy nie powie, że żyła bez sensu. Jeśli będziesz żył każdą chwilą w posłuszeństwie, będziesz żył każdym dniem w posłuszeństwie, a jeśli będziesz żył każdym dniem w posłuszeństwie, z czasem będziesz żył całym swoim życiem w posłuszeństwie. Jeśli będziesz wierny, by czynić wolę Bożą w każdej chwili, to w końcu będziesz czynił wolę Bożą przez całe życie. A Bóg będzie tym zadowolony.

Przeczytaj artykuł w oryginale: link
Tłumaczenie: Emilia Benka
Korekta: Monika Mrotek